Awarded Artists 2015

International Award “Lorenzo il Magnifico”

Painting


1st Award – Marissa Calbet (Spain), Huoyao Sang (China)

2nd Award – Steffie Wallace (Australia), Wessel Huisman (Netherlands)

3rd Award – Yutian Wang (China), Maurizio Colombo (Italy)

4th Award – Alegria (Ecuador)

5th Award – Osvaldo Chiquesi (Brazil), Dhanur Goyal (India), Laurel Holloman (Usa), Marius Zabinski (Belgium), Chu (Usa)

Gallery


Sculpture


1st Award – Lautaro (Spain)

2nd Award – Felipe Rivera Ortiz (Puerto Rico), Kaya Deckelbaum (Usa)

3rd Award – Vasso Fragkou (Greece), Betty Collier (Australia), Dimpy Menon (India)

4th Award – Romolo Del Deo (Usa), Louise Giblin (United Kingdom), Terrance Plowright (Australia)

Gallery


Installation


1st Award – Theo Lenartz (Netherlands)

2nd Award – Emma Willemse (South Africa), Małgorzata Buczek – Śledzińska (Poland)

3rd Award – Chacin (Colombia)

4th Award – Šárka Darton (Czech Republic/United Kingdom), Debora Muszkat (Brazil), Yanna Yue & Xianfei Zhang (China)

5th Award – Abadia França (Brazil), Xhovalin Delia (Italy), Mikaella Milikouri (Cyprus)

Gallery


Works on Paper


1st Award – Tongyao Zhu (China)

2nd Award – Erjian Wang (China)

3rd Award – Nettan Morén (Sweden)

4th Award – Kazuko Shiihashi (Japan)

5th Award – Francis Antony Kodankandath (India), Jiro Unno (Japan), Xiaohai Zhao (China)

Gallery


Mixed Media


1st Award – Pedro Sandoval (Spain)

2nd Award – Ryota Matsumoto (Japan), Eiman Elgibreen (Saudi Arabia)

3rd Award – Hugo Sotelo (Argentina), Judith Klein (Hungary)

4th Award – Shazia Imran (Australia), Gustavo Fuentes Colón (Puerto Rico/Usa), José Oscar Torres Pereyra (Puerto Rico)

5th Award – Stefania Bertini (Italy), Bia Doria (Brazil), Kendra Frorup (Bahamas), Célia Rachel (Brazil)

Gallery


Photography


1st Award – Vilson Palaro (Brazil)

2nd Award – Hermès (United Kingdom)

3rd Award – Carlos Caruso (Argentina)

4th Award – Evelyn Sadler (Usa/Argentina)

5th Award – Miki Turner (Usa), Marilynn Payne Gottlieb (Usa), Marilyn Hutchinson (Australia), Wenjun Fu (China), Jack Jamon (France)

Gallery


Digital Art


1st Award – Umberto D’Eramo (Italy)

2nd Award – Chiara Lagostina (Italy), Andrea Prandi (Italy), Jun Lu (China)

3rd Award – Shirley Plowright (Australia), Andrea Costantini (Italy), Natalia Elena Massi (Italy), Kokoy Quiñones (Mexico)

4th Award – Pauline Van De Ven (Netherlands)

Gallery


Video Art


1st Award – Maro Verli (Greece)

2nd Award – Amir Kabir Jabbari (Iran), Kaiyang Jiang (China), Ynin Shillo (Israel)

3rd Award – Walter Gaudnek (Usa)

Gallery


Ceramics


1st Award – Sally Walk (Australia), Yingrui Liu (China)

2nd Award – Pao Tsai Lien (Taiwan), Gengliang Xu (China), Nora Almazrooa (Saudi Arabia)

3rd Award – Elisa Anna Bono (Italy)

Gallery


Textile Art


1st Award – Yasumichi Nakagawa (Japan)

2nd Award – Raffy T. Napay (Philippines)

3rd Award – Alice Engel Levinson (Usa), Sanda Bucur (Romania)

4th Award – Ilie Mitrea (Romania)

Gallery


Jewellery Art


1st Award – Noy Alon (Israel)

2nd Award – Zijia Long (China)

3rd Award – Laura Visentin (Italy)

4th Award – Farish Alborzkouh (Iran), PeggyArte (Italy)

Gallery


Special Mention


Fatima Al Obaidi (Iraq), Donato Linzalata (Italy), Franca Pisani (Italy), Chun Shang (China), Tinu Verghis (India)

Award in memoriam

Luciano Caruso (Italy)

Gallery