Awarded Artists 2003

International Award “Lorenzo il Magnifico”

Painting

1st Award – Vasta Rossella

2nd Award – Schoebel Henry Leo

3rd Award – Cardenas Reyes Carlos

4th Award – Albano Francesco – Assman Hans-Georg – Brunes Josefina – Bruni Aurelio – Bovenzi Eva – Brujis Nathan – Guarino Enrico – Pessler Anthony – Thorne Joan – Zademack Sigfried – Krell Antonio – Kimes Don – Noakes Regina – Martino Gabriella – Martinez Jose Antonio

5th Award – Andersson Markus – Bablyak Maria – Dawson Danni – Ulybin Gennady – A.J Wagenhals – Vizjak Jana – Heumesser Marie Therese – Goury-Laffont Cyril – Gerson Alan – Jonas Bill – Clauss Diana – Gianasso Gianni – Chuela Ruben – De Maddalena Daniela – Fernàndez Quintana Cecilia – Viscasillas Fernando – Jaramillo Jorge – Kutnyak Ruslan – Dodge Madeleine – Noyes Connie

Gallery


Sculpture

1st Award – Brzezinski Emilie Benes

2nd Award – Ghini Morgana – Durham Tom

3rd Award – Arau Enrique – Thompson Justin Randolph

4th Award – Becker Gordon – Denk Puppe – Gillingwater Denis – Guiran Stephane – Hung – Harrison Virginia – Falck Andreas – Schroedl Beate – Kazaz Emil – Apostolo Tano

5th Award – Deo Steven – Kopteff Vladimir – Ehlenberger Eric

Gallery


 

Graphic, Drawings and Mixed Media

1st Award – Morphesis Jim

2nd Award – Guerreiro Maria

3rd Award – Ballach Walter

4th Award – Bute Safa – Bush Stephanie – Calderòn Gordillo Raùl – Lyght Andrew – Tessi Juan – Zeidan Salwa – Villareal Alicia – Peters Wilhelm – Sawka Jan – Marley Elsa & Ming Ren

5th Award – Lardeux Dominique – Carerj Liliana – Voijola Greta-Mari – JiYoon Hong – Takemoto Akiko

Gallery


 

Photography and Digital Art

1st Award – Demanche Michel

2st Award – Hager Thomas

3st Award – Noriega Cecilia

4st Award – Dzhelebova Dimitrova Maria – Lozano Manuel – Robbins Tasha – Rosch Wilma – Rosenman Liora – Cruañes Josè – Reategui Carmen

Gallery


 

New Media

1st Award – Lee Ke-Sook

2nd Award – Arakkal Yusuf

3rd Award – Coates Carol

4th Award – Harris Mayer Joyce – Lorenzato Marcia – Ricci Niccolò – Samoamax – Ruiz Oswaldo – Lech Andrzej Jerzy – Ceballos Luis Fernando – Broca Lilian

5th Award – Eckl Monika – Taylor Carol – Dahlsen John – Aguirre Maria del Pilar – Storni Sol – Carter Jerry – Menpo – Mangrum Joe

Gallery


 

“City of Florence” Award

Cole Robert – Eversley Frederick – Holmes Robert

 

Lifetime Achievement Award

Teicher Louis – Drapela Franz – Ter-Pogossian Ann – Yellin-Ginat Judith – Leza Lidow – Ambrogi Franco – Mehringer Helga – Langston James – Casas Fernando – Anaut Felix – Giustino Biasion – Pasquini Giulio – Mucci Natalino – Kapsner Charles – Moosbrugger Anton – White Nelson – Contini Lionel

 

President Award

Antoine Gaber – Solìs Maldonado Gilda – Demin Victor

 

Special Mention

Bedoya Juan Enrique