Participating Artists 2017

XI EDITION

To find the artist you are looking for, please click on the country or area of origin.

Algeria

Nadia Kibout

Argentina

Ricardo Alberto Aguirre

Sofía Antonijević

Pedro E. Arieu

Silvina Baz

Virginia Casado Polo

Alicia Ceballos

Micaela Cioc Signorini

Jorge Horacio Costa

José Alfredo de Andrés

Dante Dentoni

María Gabriela Escoda

Daniel Fiallegas

Graciela Fidalgo

Ana Gallart

Marisa Gentile

Laskao

Mirta Susana Maluenda

Patricia Miani

Veronica Murphy

Proyecto Quarta Dimensione

Vanesa Roman

Silvia Sánchez

Paulo Cesar Scarlato

Natalia Tealdi

Marcelo Visentini

Javier Fernando Volovich

Armenia

Mariam Nersisyan

Nur

Australia

Keith Chidzey

Timothy Guider (Tim)

Lynn Guo

Colleen Ngwarraye Morton

Mesha Sendyk

Angelo Tardio

Stephanie Wallace

Austria

Feromontana

Rachel Mohawege

Elisabeth Rittinger (Heffa)

Belgium

Beddru

Paul De Bruyne

Brazil

Marcos Amaro

Leca Araujo

Daniel Bordi

Mario Camargo

Osvaldo Chiquesi

Viviane D’Avilla

Marcio Decker

Marilia Elstrodt

Carla Fatio

Melinda Garcia

Egle Genes Grunfeld

Ataides Kist

Judith Klein

Sylvia Loew

Michele Milan

Gabriel Petribù

Kyria Oliveira

Hebe Sol

Wilson

Canada

Zahra Buali

Marcus Chan

Iryna Hrymalyuk

Lousnak

Isabelle Malo

Ela Opas

Elisabeth Rittinger (Heffa)

Mathieu Rousseau

St-Amant

Marlene Luce Tremblay

Sharon Ventura

Monica Viola (MonSky)

Chile

Natalia Aros

Raimundo Arriagada

Christian Fierro

Bernardita Garib

Rafael Penroz Vicencio

China

Yijian Cao

Li Chen (Kebeyo)

Xu Chenyang

Zhou Chuge

Sasa Chu Jiyuan

Zhang Chun Hua

Cui Ying (Cuin)

Xu Dehao

Li Deyang

Wang Erjian

Wang Fei

Hu Guan Yue

Jiang Guangyu

Wang Haidong

Wenyuan Hu

Wang Huaxiang

Zhang Lanqian

Shi Liang

Xu Lishou

Jianfu Lyu

Chen Lyu

Qi Ji

Chi Jia He (Yegu)

Zhuoqun Jiang

Che Jianquan

Yao Jianwei

Shen Jingdong

Wang Kang

Luo Kewen

Gu Mengxia

Zhu Mingtao

Zhang Muzi

An Ni

Liu Piu

Guo Peng

Wei Puqing

Hua Qing

Ren Rong

Ai Song

Zhou Song

Grace Tang

Sun Xiaochen

Ma Xiaojing

Xia Xing

Nie Yanfeng

Zhang Yanzi

Zhu Yaokui

Liu Yu

Zuo Yu

Hao Fangyuan (Atman-One)

Wang Yutian

Dai Yuxiang

Li Wang

Auyeung Wing Mui Grace

Zhang Zhengmin

Wang Zhi Yong

Meng Zhou

Chen Zhuo

Zhang Zikang

Wang Zun

Colombia

Caty Cucalón

Germán Gómez

Mónica Londoño

Arnulfo Luna

Bibiana Martínez Márquez

Federico Antonio Rivera Villamizar

Karen J. Sander

Croazia

Nada Čakar

Marija Gradečak

Cuba

Lissette Solórzano

Cyprus

İnci Kansu

İsmet Tatar

Czech Republic

Jiří Netík

Denmark

Pia Buxbom

Henning Jepsen

Ana Farid

Jacob Surland

Karen Vesterager

Ann Lund Wahlberg

Dominican Republic

Angie del Riego

Ecuador

Alegria Polit

Egypt

Samah Emam (Sam Noor)

Ghada Embarek

Nadia Sirry

El Salvador

Roxana Castro

Katia Miranda

France

Yasmina Barbet

Alan Cariddi

Michèle Cavanna

Roger Louis Colombani Nectoux

Dominique Joyeux

Nadia Kibout

Anne Lemaître

Silvia Leveroni Calvi

Marie-Madeleine Martinet

Enzo Mayo

Nathalie Monac

Jean-Pierre Rousset

Richard-Viktor Sainsily Cayol

Myriam Schryve

Fabienne Soubrenie

Youri Visser-Benazeraf

Germany

Tim Bengel

Kristin Bonn

Shahin de Heart

Renata Franzky

Katharina Goldyn

Aino

Elena P. Knoll

Frank Kösler

Jutta Legien-Vaya

Iva Milanova

Platux

Ulrich Saloga – Malbildhauer®

Anna Schellberg

Henny Schlüter

Marion Schmidtke

Sharon Ventura

Anneke Winkelaar (Richter)

Peter Richard Winkelaar (Richter)

Andrea Zang

Greece

Eduard Alan Bulut

Jutta Legien-Vaya

Spiros Panourgias

Marie Perrakis

Elina Tsingiroglou

Honduras

María Echeverri

Hong Kong

Sheetal Agarwal

Auyeung Wing Mui Grace

Hungary

Judith Klein

Igor Eugen Prokop

Peter Ürmös

India

Sheetal Agarwal

Sanghamitra Basu

Neeraj Gupta

Namita Kohli

Riaz Samadhan

Rumi Samadhan

Iran

Farish Alborzkouh

Homa Asgarian

Shahin de Heart

Elham Ghorbani

Ali Ghotbi

Mehrangiz Imanpour

Mohsen Modiri

Maryam Moghadam

Mohammad Rokhsefat

Narges Soleimanzadeh

Zoya Tavakoli

Iraq

Fatima Al Obaidi

Ireland

Des Kilfeather

Israel

Lilac Abramsky-Arazi

Nitzan Yoel Avidor

Varda Breger

Egle Genes Grunfeld

Orna Geva

Carolina Karpati

Anat Lipner Salomon

Anat Propper Goldenberg

Tamara Sorkin

Yuval Tebol

Italy

Anna Rita Barbieri

Beddru

Mariangela Bombardieri

Liana Brinzas

Tonino Giovanni Cancelliere

Danilo Cerquaglia

Rita Rossella Ciani

Maxmilian Ciccone

Mariesa Ciullo

Trame a Pois

Salvatore Comminiello

Emiliano Corrado

Umberto D’Eramo

Francesca De Gregorio

Enrico Del Rosso

Jonathan Di Furia

Mimma Di Stefano

Nicola Divietri

Marco Domeniconi

elEctROS

Marilia Elstrodt

Aniello Ertico

Stefano Evangelisti

Andrea Faggian

Maria Concetta Giuntini

Marco Guglielmi (Reimmortal)

Salvatore Laurenzana

Silvia Laveroni Calvi

Donato Linzalata

Nisio Lopergolo

Nadia Kibout

Maddalena Korda

Angela Marchionni (Beatrix V.T.)

Cecilia Martin Birsa

Silvana Mascioli

Gianfranco Meggiato

Domenico Monteforte

Patrizia Murazzano

Mauro Paolini

Gabriel Petribú

Guo Peng

Luca Pinelli

Raffaela Pitzurra

Andrea Prandi

Federico Putzulu

Fabrizio Rivotti

Laura Roncalli

Antonella Rubertone

Antonio Salinari

Antonio Saluzzi

Stefania Salvatori (Hanami)

Paola Salvia

Franco Santini

Aniello Saravo

Regina Schrecker

Enrico Serraglini

Dario Tazzioli

Luisella Traversi Guerra

Maria Teresa Tronfi

Alessandra Turolli

Giovanni Vetere

Barbara Villosio

Lorenzo Zazzeri

Stefano Zellini

Jamaica

Hope Brooks

Japan

Ayano Ishiyama

Ben Mori

Akiko Takeda

Kikuko Uda

Jordan

Merna Liddawi

Lebanon

Rachel Mohawege

Liechtenstein

Barbaras Bilderkunst

Luxembourg

Karin Monschauer

Marie Perrakis

Macedonia

Mice Jankulovski

Malaysia

Ilse Noor

Maldives

Zuleyha Ali

Mexico

Sharon Berebichez

Norma Cortés Caballero

Coqui Vera

Ricardo Cruz Fuentes

Karla de Lara

Ana Paola Gonzalez

Ignacio Guerrero

Karla Kantorovich

Ricardo Lowenberg

Leticia Marcos

Misty Martin

Rafael Penroz Vicencio

Adriana Torres (Torchez)

Claudia Shapiro

Yuri Zatarain

Netherlands

Sanghamitra Basu

Els Binnendijk

Eli Dijkers

Nelleke Hulsen

Theo Lenartz

Eva Van Diepen (evadi)

Rada Yakova

Anneke Winkelaar (Richter)

Peter Richard Winkelaar (Richter)

Norway

Aase Birkhaug

Oddrun Øfsti Brandsæter

Sinikka Elfving

Kjomme

Sally Lywood

Annette Tharaldsen Rose

Camilla Vavik Pedersen

Peru

Sonia Cunliffe

Antonio Francesco Migliori Ceffalo

Philippines

Joe Datuin

Jun Gueco Cruz aka Junbap

Melbourne “Burn” Aquino

Nasser Lubay

Allanrey “Migz” Salazar

Poland

Aga Baranska

Michal Jackowski

Marlena Nizio

Ela Opas

Matti Su

Portugal

Cristina Maya Caetano

Puerto Rico

Eliel Pérez Colón

Romania

Alina Aldea

D.Anghel

Liana Brinzas

Oana Cervinschi

Maria Cioata

Horia Manolache

Maria Manuca

Ruxandra Sibil Mermeze

David Leonid Olteanu

Anca Stefanescu

Russia

Grigory Antipov

Andrey Esionov

Olga Lomaka

Aleksandr Naledin

Wilhelm Shenrok

WishI Wood Art

San Marino

Proyecto Quarta Dimensione

Serbia

Tijiana Mandaric

Dragan Markovic Markus

Singapore

Shilpa V. Iyer

Slovenia

Uroš Paternu

Spain

Julie Alegre

Oli Berg

Angie Del Riego

Miriam Durango

Marinela Fontoira

Daniel Marín

Ale Montañez

olARTE

José Palao

Elias Pena Salvador

Noemí Lorenzo Pérez

Pilar Pérez-Prado (PPP)

Carmen Romero Martí

Carol Routenaer

Ana Solanas

South Africa

Ingrid Coerlin

South Korea

K Blick

Jin Joo Ma

Young Min Choi

Jeesun Mo

Sweden

Helena Björkqvist

Karl Chilcott

Jonni Ekdahl

Nettan Morén

Mercedes Murat

Jonas Nemeth

Ditte Norström

Tiddy Söderlund

Switzerland

Leca Araujo

Teddy Carraro

Beatrice Ganz

Serge Gauya

Marlo

Alegria Polit

Claudia Schmidt

Joey Schmidt-Muller

Mustafa Serdar Uzelgeçici

Syria

Helen Abbas

Haitham Al Hamad

Nasr Warour

Taiwan

Lynn Chen

Poyih Hsu

Timelin

Avis Wu (Wu Hsin Yu)

Willow Wu

Turkey

Mine Akin

Şebnem Akyildiz

Müge Atabek

Emel Balçik

Ozlem Baser

Sevcan Birgören

Esin Cakir

Yildiz Citçi

Tülay Demirbaş

Senem Demirhan

Semra Sonya Doğan AK

Bilgehan Ersoy

Pinar Ervardar

Seher Eyri Genç

Ayca Güney

Nimet Koçak

Aysen Mehtap Kurbanzade

Sibel Niksarli

Mustaffa Ozbakir

Zuhal Sarikahya

Ömer Sen

Rugül Serbest

Chala (Çağla Tanyolaç)

Ayşe Harika Uyaroğlu

Mustafa Serdar Uzelgeçici

Ukraine

Iryna Hrymalyuk

Natalia Ohar

United Arab Emirates

Antonia Pia Gordon

Jamal Habroush Al Suwaidi

United Kingdom

Gültekin Bilge

K Blick

Carol Brown

Louise Giblin

Tilney Hardiment

Anthony Heywood

Merna Liddawi

Olga Lomaka

Tessa Jane

Des Kilfeather

Poppet Portraits

Marta Szymczak

U.S.A.

Anne Baxter

Kent E. Bench

Jennifer Bentson

Carol Brown

Matthew Corones

Minakshi De

Marcio Decker

Romolo del Deo

Marco Domeniconi

Rosalyn Engelman

Andrea Fuentes

Séraphine Geismar-Segal

Nipun K Manda

Misty Martin

Kristianne Molina

Daniela Olarte

Gabriel Pacheco

Vanesa Roman

Shimon and Tammar Rothstein

Jean-Pierre Rousset

Karen J. Sander

John Shelton

Sal Sidner

Barbara A. Stubbs

Tinatin Vachnadze

Michele A. Utley Voigt

Uruguay

Lara Campiglia

Santiago Dieste

Venezuela

Johnny Descamps

Carolina Karpati

Vietnam

Hieu Le Huu